Historie oddílu stolního tenisu

01.09.2013 00:00

Historie

Historie oddílu stolního tenisu FK Kolín sahá do nepaměti. Tedy ne, že by to bylo tak dávno, ale nikdo z nás si to asi přesně nepamatuje.

Takže tímto bych rád vyzval všechny čtenáře těchto stránek, pokud máte cokoli, co se váže na historii (i nedávnou) stolního tenisu v Kolíně (a nemusí být ani přímo z našeho oddílu), zašlete mi info na e-mail pilner@post.cz. Může se jednat o fotografie, zápis z mistráku či turnaje, diplom a cokoliv dalšího. Všechno uvítáme, uveřejníme a pokusíme se zmapovat, co se tady v pingpongu dělo.

Zatím nejstarším dokumentem je tato fotografie týmu "C" z roku 1976.

Nejstarší diplom je Ládi Nováka a datuje se do roku 1978.

01.09.2013 21:59

1983-1984

V archívech se zatím podařilo dohledat některé výsledky od sezóny 1983-1984. Tehdy skončil tým TJ Kolín na 11. místě KP 1. třídy, což znamenalo sestup. Naštěstí v té době bylo béčko dostatečně silné a podařilo se mu do stejné soutěže postoupit, když vyhrálo okresní přebor a následně uspělo i v těžké kvalifikaci. Tahounem byl tenkrát šestnáctiletý Franta Ptáček ml., zdatně mu sekundovali Fr. Ptáček st., Popelka, Havlíček, Brant, Štěrba, Podhora.

Tehdy byly 4 skupiny KP 1. třídy, což byla třetí nejvyšší soutěž v ČSSR. Nad ní byla pouze 1. liga, kde hráli prakticky všichni naši reprezentanti a dvě skupiny národní ligy. Úroveň byla tedy velice slušná.

01.09.2013 22:11

1984-1985

Následující sezónu se tedy opět hrála KP1. Kolín obsadil tentokrát výborné 5. místo. Hlavní podíl na tom měl dr. Hofman, který měl 76% úspěšnost. Na základu byli ještě Ptáček F. st., Ptáček F. ml. a Laštovička, jako náhradníci zaskakovali Brant a Novák.

Úspěšnou sezónu umocnilo béčko postupem do KP 2. třídy.

1985-1986

V tomto ročníku, kdy jsme nastupovali pod názvem TJ Agro, se nepodařilo obhájit výborné umístění z loňska a konečné 9. místo znamenalo vzhledem k reorganizaci soutěží sestup do KP 2. třídy. Ze dvou skupin KP1 se totiž udělala pouze jedna „supersilná“. Na postup do ní si musel Kolín pár let počkat.

Béčko se umístilo na 8. místě KP2 a tak jsme se mohli těšit na vzájemné souboje v další sezóně.

173. Holman

Na konci sezóny v dubnu 1986 se konalo mistrovství Evropy v Praze. Zlatou pro naše barvy vybojovala dvojice Jinřich Panský - Marie Hrachová.

Úspěšnou byla také obranářka Fljura Bulatova z tehdejšího SSSR, která sice ve finále singlu podlehla Csille Batorfi, titul se podařilo získat ve čtyřhře s další obranářkou Kovtunovou. Kdo jí najde na následujícím snímku má bod!

Na ME v Praze byli v mužích velmi úspěšní Švédové. Vyhráli družstva, čtyřhru i dvouhru. Poměrně nečekaným vítězem se stal tehdy velmi mladý J.Persson.

O několik let později se zúčastnil exhibice v Nuslích. Na snímku je s hráčem, který si loni (v sezóně 2012-13) zahrál proti našemu Béčku. Poznáte ho někdo? Nápovědou je, že si proti nim pravděpodobně zahraje i v sezóně následující.

01.09.2013 22:21

1986-1987

V této sezóně už nenastoupil Hofman a tak k boji o postup do KP1 nedošlo.  Pod názvem Jiskra Kolín Áčko obsadilo 7. Příčku a Béčko 10.

Sezóna byla zajímavá z jiného důvodu. V krajské soutěži 2. Třídy žen se objevuje družstvo žen a hned se jim podaří v sestavě Čebišová st., Beranová, Čebišová ml.  a Holečková skupinu vyhrát.

1987 - 1988

Tato sezóna nebyla pro Kolín příliš úspěšná. Již v předcházející sezóně přestal hrát Hofman, nyní nastoupil Fr. Ptáček ml. základní vojenskou službu a to se muselo zákonitě projevit. Áčko s Béčkem obsadily poslední místa KP2 a jen díky tomu, že soutěž byla v tomto roce pouze jedenáctičlenná, sestoupil pouze B-tým.

Také Áčko žen obsadilo poslední místo v tabulce. Přesto nemůžeme hodnotit pouze záporně. Ženy mají další dva týmy v KP2 a začínají se postupně prosazovat mladé hráčky.

1988 - 1989

Z této sezóny se nám výsledky nedochovaly.

Připomeneme si jí tedy alespoň dvěma diplomy. Jeden z nich nám ukazuje, že již tehdy byl Láďa Novák veterán!!

08.09.2013 21:03

1989 - 1990

V tomto roce muži obsadili slušné 7. místo v KP2 . Bohužel to nestačilo na postup do KP1, kam postupovalo prvních 5 družstev, neboť došlo k reorganizaci soutěží a na krajské úrovni vznikly 3 stupně soutěží: divize, KP1 a KP2.

Áčko žen bylo ještě o příčku lepší v KP1 a béčko skončilo v KP2 na 3. místě.

1990 - 1991

Z této sezóny nemáme tabulky, nicméně účast mužů v KP1 v sezóně následující napovídá, že muži vyhráli KP2 a postoupili o soutěž výše!

Již v roce 1990 se objevuje Adéla Heinclová na krajském žebříčku žen.

1991 - 1992

Muži obsadili 10. místo v KP1 a povedlo se jim tak v těžké první sezóně v nové soutěži udržet. Ženy obsadily výborné druhé místo.

1992 – 1993

Mužům se podařilo vybojovat divizii. Hlavně zásluhou Petra Ptáčka vybojovali v KP1 druhé místo, což nakonec znamenalo postup!  O ten se zasloužili také Pavel Brant, Franta Ptáček ml., a dva noví hráči Standa Dolejší a Ivo Mazurkievicz.

Druhou pozici obsadilo i Áčko žen, Béčko skončilo jen o 2 příčky dále.

1993 - 1994

První sezóna v divizi se nevydařila. Pouze jediné vítězství znamenalo logicky sestup. Béčko si odehrálo v KP2 v pohodě horší střed tabulky.

Naopak ženy hráli opět o čelo tabulky, na vytoužené první místo to ale zatím nestačilo.

1994 - 1995

Muži se chtěli po sestupu vrátit zpět do divize a nepovedlo se jim to jen díky horším vzájemným zápasům s Čelákovicemi. Béčko obsadilo výborné 3. místo v KP2.

Historický úspěch se ale podařil ženám. Po druhých místech ve třech sezónách po sobě konečně soutěž vyhrály a postoupily do 2. ligy!!

Úspěch navíc umocnily i sadou medailí, kterou přivezly z krajských přeborů jednotlivkyň.